czwartek, 11 sierpnia 2016

Regeneracja Uszkodzonych Ścieżek - Czyli odrobina neurochirurgii w elektronice.

Pomimo tego, że zawodu elektronika nie można porównywać z zawodem neurochirurga, jest jedna kwestia, która ich łączy - jest to precyzja, z którą muszą wykonywać swoją pracę.
Każdy elektronik wie jak regeneracja ścieżek czy punktów lutowniczych na płycie potrafi być ciężka.
Im mniejsze urządzenie tym operacja jest trudniejsza. Czasem udaje się to przy pomocy dobrego szkła powiększającego, czasem konieczny jest mikroskop. Jednak w obu przypadkach najważniejsze są wyczucie i precyzja serwisanta gdyż maszyna tego nie zrobi, więc całą operację trzeba przeprowadzić ręcznie.

Dopóki ścieżki są na płycie głównej i nie są elementem ruchomym sprawa jest prostsza. Jednak niekiedy zdarza się, że konieczne jest regenerowanie elastycznych, ruchomych elementów jak np. taśmy połączeniowe. Narażone są one dodatkowo na uszkodzenie podczas montażu, dlatego konieczne jest zastosowanie niekonwencjonalnych środków.

Dokładnie taki był nasz ostatni przypadek.

Regeneracja Uszkodzonych Ścieżek - Czyli Neurochirurgia w Elektronice

Na zdjęciu taśma panelu dotykowego. Trzecia ścieżka (od prawej) jest lekko naderwana, drugiej natomiast prawie całkowicie nie ma.
Gdyby był to element na płycie głównej można by przy użyciu cyny i kilku ruchów grotem jedną ścieżkę połączyć a drugą przedłużyć. Jednak ponieważ jest to taśma wchodząca bezpośrednio do bardzo wąskiego złącza, delikatnie naginając się przy tym konieczne było inne rozwiązanie.

Pierwszy pomysł padł na bezpośrednią rekonstrukcję ścieżki przy użyciu ścieżki wyciętej z innej taśmy. Jednak plan choć wydawał się dobry nie powiódł się do końca ponieważ przez zbyt dużą rezystencję nowej ścieżki panel dotykowy nie był tak czuły jak powinien.

Dlatego postanowiliśmy na mniej estetyczną metodę ale bardziej skuteczną.

Regeneracja Uszkodzonych Ścieżek - Czyli odrobina neurochirurgii w elektronice.


Przy użyciu tego maleńkiego drucika udało się zrekonstruować ścieżkę, nie obniżając czułości panelu dotykowego.

A wygląda to tak:

Regeneracja Uszkodzonych Ścieżek - Czyli odrobina neurochirurgii w elektronice.


Tak wlutowany oraz lekko podklejony drucik spełnił wszelkie wymagania montażu taśmy w gnieździe oraz późniejszej pracy.
Obecnie jakość działania panelu dotykowego nie odbiega kompletnie od fabrycznego stanu.

Można by jednak powiedzieć, że tego typu naprawy są nieopłacalne, nietrwałe i zbyteczne skoro można wymienić całą uszkodzoną część. Kluczowym jest tutaj wyrażenie "można wymienić", oczywiście, że można jeśli do danego modelu są dostępne części. Jeśli nawet chińskie serwisy ich nie sprzedają lub ze względu na zbyt niską dostępność są one w cenie dwukrotnie wyższej niż wartość całego urządzenia, oferujemy wyście awaryjne. Czasem jest to tymczasowe wyjście a czasem działa jak oryginał. Jednak przeważnie w takich przypadkach jest to jedyna możliwa opcja w zakresie naprawy.

Czas potrzebny na wykonanie usługi: do 24h (w zależności od ilości zleceń danego dnia)
Koszt wykonania naprawy: 60zł

Zapraszamy, E11 MT-Lab

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz