poniedziałek, 30 listopada 2015

WAŻNE!!! Masz Samsung Galaxy S6 lub S6 Edge i rozbiła Ci się szybka aparatu - przeczytaj to !!!

W ciągu ostatnich kilku tygodni otrzymujemy wiele zgłoszeń opisujących usterkę w telefonach Samsung Galaxy S6 i S6 Edge. Problem wydaje się błahy gdyż uszkodzeniu ulega tylko szybka aparatu ale nie należy jej bagatelizować gdyż taka usterka bardzo często kończy się uszkodzeniem optyki aparatu.
Dlatego jeśli Twój telefon uległ takiemu uszkodzeniu proponujemy zakleić pękniętą szybkę aparatu kawałkiem taśmy aby kawałki szkła nie uszkodziły optyki aparatu oraz udanie się do naszego serwisu w celu wymiany szybki.
Wykonujemy taką usługę na miejscu, w cenie 35zł. Nie jest to wysoka cena w porównaniu do wymiany całego modułu aparatu gdzie koszt takiej usługi to ponad 200zł i może to zakończyć się anulowaniem gwarancji.

piątek, 27 listopada 2015

Samsung Galaxy S3 - Kolejny przykład jak NIE powinno się lutować.

Po krótkiej przerwie mamy dla Was kolejne zmasakrowane gniazdo USB w Samsungu Galaxy S3. Nie wiem czemu ludzie akurat ten model upodobali sobie do szkolenia własnych umiejętności.
Dzisiejszy pacjent jest świetnym przykładem, że jednak powinno się zaczynać od czegoś łatwiejszego.

Tak wyglądał telefon po rozebraniu. Po pierwszym spojrzeniu miałem chwilę zwątpienia, że pod gniazdem nie będzie się nawet do czego przylutować ale udało się.

Samsung Galaxy S3 - E11 Serwis


Pod gniazdem, tak jak przypuszczałem również było bardzo źle:

Samsung Galaxy S3 - E11 Serwis


Jednak po dłuższej chwili udało się płytę doprowadzić do takiego stanu:

Samsung Galaxy S3 - E11 Serwis


A efekt końcowy prezentuje się tak:

Samsung Galaxy S3 - E11 Serwis


Jak widać wszystko udało się i mamy nadzieję, że telefonik będzie jeszcze długo służył klientowi.

czwartek, 19 listopada 2015

Samsung Galaxy Tab 2 - Wymiana Gniazda SIM - Zdjęcia

Prosta ale dosyć czasochłonna naprawa. Poniższy zestaw zdjęć bardzo ładnie przedstawiają jak często sam montaż potrafi być prosty w porównaniu do demontażu.

Przygotowanie płyty do montażu nowego gniazda - 1h
Montaż gniazda - 15min

Samsung Galaxy Tab 2 - Wymiana Gniazda SIM - Przygotowanie Płyty

Samsung Galaxy Tab 2 - Wymiana Gniazda SIM - Przygotowanie do Demontażu

Samsung Galaxy Tab 2 - Wymiana Gniazda SIM - Demontaż

Samsung Galaxy Tab 2 - Wymiana Gniazda SIM - Chaos po Demontażu :)


Samsung Galaxy Tab 2 - Wymiana Gniazda SIM - Przygotowanie do Montażu

Samsung Galaxy Tab 2 - Wymiana Gniazda SIM - Po Montażu, tym Razem z Innej Perspektywy

sobota, 14 listopada 2015

Czy potrzebujemy mega-szybkich kart pamięci w naszych smartfonach?

Od jakiegoś czasu panuje przekonanie, że im szybsza karta pamięci, tym nasz smartfon pracuje szybciej i sprawniej. Czy rzeczywiście tak jest?? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie w kilku małych testach.

Kilka miesięcy temu zacząłem korzystać w swoim Samsung Galaxy GT-i9195 z aplikacji Link2SD. W skrócie aplikacja pozwala na przenoszenie innych aplikacji w telefonie na wcześniej utworzoną dodatkową partycję. Całość przebiega dosyć sprawnie poza odrobinę widocznym spadkiem wydajności przeniesionych aplikacji.
Zaniepokojony tym zacząłem się zastanawiać czy przypadkiem nie jest to spowodowane zbyt "słabą" kartą pamięci. Na co dzień używam karty SanDisk Ultra 64GBale zacząłem się zastanawiać czy przypadkiem to nie za mało i pod względem pojemności jak i prędkości. Oczywiście zamiast siedzieć i kombinować można po prostu kupić nową, szybszą kartę, jednak czy na pewno nasz smartfon dostanie na niej tego "kopa"?
Dla upewnienia się przeprowadziłem porównanie karty, której używam na codzień w smartfonie z kartą SanDisk Extreme 32GB, którą obecnie używam jako ReadyBoost ze względu na całkiem przyzwoite parametry.

Na początek wykonałem podstawowe pomiary dla obu kart aby móc porównać je w środowisku gdzie obie mogą uzyskać pełną moc.

SanDisk Ultra 64GB

SanDisk Extreme 32GB
Jak widać różnica w odczycie może nie jest ogromna ale za to w zapisie kilkukrotnie wyższy wynik to już coś.
Różnica jest, nadal jednak nie jest to odpowiedź na dzisiejsze pytanie. Dlatego poniżej benchmark obu kart już bezpośrednio w urządzeniu:

SanDisk Ultra 64GB A1 Benchmark
Porównując moją obecną kartę do pamięci wewnętrznej nie widzimy zbyt dużej różnicy, więc spadek wydajności aplikacji przeniesionych przez Link2SD nie powinien wynikać z prędkości karty.

SanDisk Extreme 32GB A1 Benchmark
Tutaj już trochę inna sytuacja. Odczyt wyższy o ponad 6MB/s nie jest kosmicznym osiągnięciem, ale za to zapis prawie siedmiokrotnie wyższy już tak. Niestety widzimy jak bardzo obie karty są ograniczone przez smartfon.

Podsumowanie:

Po wykonaniu powyższych testów nie otrzymujemy jednoznacznej odpowiedzi ale przynajmniej sytuacja jest lekko rozjaśniona.
Dla osób robiących dużo zdjęć oraz używających aplikacji, które zapisują dużo danych na karcie pamięci wyższa klasa karty będzie stanowczo lepszym rozwiązaniem, nie przyspieszy to jednak pracy smartfona ani jego aplikacji ze względu na spore ograniczenia w odczycie.
Natomiast jeśli posiadasz starszy model i myślisz o modyfikacji, której używam we własnym nie doświadczysz zauważalnej zmiany kupując 2 razy droższą kartę o tej samej pojemności ale z wyższymi prędkościami.
Specjalnie nie przeprowadzałem testu na nowszym modelu smartfona, ponieważ jeśli masz 16 czy 32GB pamięci wbudowanej nie martwisz się grami, których pliki OBB mają po 1.5GB i więcej, a same prędkości pamięci wbudowanej są również wyższe.

Tak więc wychodzi na to, że karta klasy SanDisk Ultra / Extreme jest najlepszym rozwiązaniem do średniej klasy smartfonów, a zakup 32GB karty za 200zł lub więcej mija się z celem bo i tak nie wykorzystamy jej potencjału.

piątek, 13 listopada 2015

Odrobina BGA na Dzisiaj

Przed Naprawą

Po Naprawie

Sony Xperia M2 Aqua - Zalany - Efekty Pracy

Moje zamiłowanie do krytycznych przypadków znowu dało o sobie znać i postawiłem sobie za punkt honoru naprawę Xperii, o której pisaliśmy w tym artykule SONY XPERIA M2 AQUA - ZALANY.

Dzisiaj jest trzeci dzień walki z tym telefonem (oczywiście nie ciągłej bo to byłaby przesada, na telefonik zerkam w wolnej chwili). Po postawieniu płyty głównej okazało się, że połowa elementów peryferyjnych nie działa.



Jak widać na powyższym zdjęciu cały dół był totalnie zardzewiały więc nie było mowy o dźwiękach, mikrofonie, zasięgu czy wibracji.



Do wymiany poza dolną płytką poszły również: mikrofon redukcyjny/od trybu głośnomówiącego, czujnik zbliżeniowy/oświetlenia oraz antena WiFi/BT/GPS.

Na szczęście na tym się skończyło i choć tanio to nie wyszło, telefon przeszedł wszelkie testy sprawnościowe i wygląda na to, że będzie żyć.


środa, 11 listopada 2015

Krakowski Smog - Mini Test 3 Aplikacji Ostrzegających o Zanieczyszczeniu Powietrza

Ponieważ dzisiejszy dzień jest dniem wolnym od pracy nie mamy dla Was żadnych ciekawych przypadków, które moglibyśmy opisać więc będzie coś zupełnie z innej beczki.

Dzisiaj postaramy się przedstawić mini test 3 przydatnych aplikacji informujących o obecnym stanie zanieczyszczenia powietrza.
Ze względu, iż sam dojeżdżam na rowerze do pracy oraz wieczorami staram się biegać (choć idzie mi to na razie bardzo opornie) zacząłem monitorować ostrzeżenia o zanieczyszczeniu powietrza w naszym pięknym mieście. Oczywiście można słuchać radia, czytać wiadomości czy zaglądać choćby na stronę internetową miasta, ale skoro już jesteśmy fanami technologii mobilnej wypadało by mieć do tego dedykowaną aplikację w naszych smartfonach.
Wybrałem dla Was 3 aplikacje na system Android.

Na pierwszy rzut oka widzimy, że aplikacja jest bardzo ładnie zrobiona i nie odrzuca surowymi danymi umieszczonymi na jednolitym tle.


Na głównym ekranie widzimy aktualną prognozę pogody oraz aktualne zanieczyszczenie powietrza.



Po przesunięciu ekranu w prawo widzimy prognozę pogody bez informacji skąd pobierane są dane.



Po przesunięciu w lewo widzimy szczegółowe dane na temat zanieczyszczeń.



Z dostępnych opcji mamy jedynie wybór stacji pomiarowej.



Aplikacja również oferuje nam powiadomienie wyświetlające aktualne dane lecz jeśli ktoś nie preferuje takiej formy nie jest to aplikacja dla niego. Autor nie dał możliwości wyłączenia powiadomienia. Co prawda obecnie nowsze wersje Androida oferują opcje wyłączenia powiadomień dla konkretnych aplikacji ale przynajmniej dla mnie brak takiej możliwości domyślnie to spory minus. Nie możemy również liczyć na to, że zostanie to poprawione w nowszej wersji gdyż aplikacja wygląda na martwą, od prawie 2 lat nie ukazała się żadna nowa aktualizacja.

Podsumowując aplikacja robi to co ma robić i ładnie wygląda, ale jeśli oczekujecie czegoś więcej nie jest ona dla Was.

Aplikacja jest jeszcze bardziej minimalistyczna od poprzedniej choć również nie odpycha zbyt surowym interface. 



Na ekranie głównym aplikacji widzimy wykres oraz ogólne podsumowanie jakości powietrza. Jak to mówią szału nie ma ale swoje robi.



Aplikacja oferuje nam tak samo jak poprzednia wybór stacji pomiarowej, lecz w tym przypadku dla kilku miast: Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Olkusz, Skawina, Sucha Beskidzka, Szarów, Szymbark, Trzebinia, Zakopane oraz informacje na temat różnych typów zanieczyszczeń.

Znów aplikacja dobra, robiąca to co ma robić choć nie oferująca "wodotrysków". Dużym plusem jest możliwość wyboru stacji pomiarowej z poza Krakowa oraz fakt, że aplikacja jest na bieżąco rozwijana przez autora. Dzięki temu każdy błąd jest naprawiany oraz możemy liczyć na dodatkowe opcje.


Ta podobnie jak w przypadku poprzedniej oferuje wybór miasta i wyświetlanego typu zanieczyszczenia, choć w moim subiektywnym odczuciu ma najbardziej surowy interface ze wszystkich trzech.



Poza głównym menu aplikacji nie mamy nawet czego szukać gdyż znajdziemy tam jedynie płatne opcje związane z wyświetlaniem informacji oraz ustawienia kolorów.
Na ekranie głównym możemy ustawić kilka stacji bazowych, nie tylko z jednego miasta, lub klikając na dany wynik wyświetlić jego szczegóły na osobnym ekranie.
Poza tym aplikacja nie oferuje w sumie nic więcej. Ciężko powiedzieć czy nadal jest rozwijana gdyż ostatnia aktualizacja datowana jest na czerwiec tego roku.

Porównując te 3 aplikacje odnoszę wrażenie, że żadna z nich nie jest konkretnym projektem lecz surowym interface do wyświetlania danych. Co prawda każda z nich robi to bardzo dobrze i można by powiedzieć, że taka aplikacja nie potrzebuje "wodotrysków" żeby działać ale jak dobrze wiemy na podstawie kilku aplikacji nawet z prognozy pogody można zrobić dzieło.

Osobiście z tej trójki ostatnia przypadła mi do gustu najbardziej. Wystarczy jedno kliknięcie i wszystko mam na ekranie głównym bez konieczności poruszania się po menu w celu odczytania poszczególnych informacji o zanieczyszczeniach. Wiadomym jest to, że na krakowski smog najbardziej wpływają zanieczyszczenia powstające w sezonie grzewczym, lecz dla rowerzystów nie jest to jedyny problem. Przydatnym jest również wyświetlanie informacji na temat spalin na ekranie głównym aplikacji zamiast przeskakiwania po menu w celu pojedynczego spojrzenia.

Jeśli macie jakieś alternatywy lub pytania piszcie w komentarzach.
To nasza pierwsza taka recenzja więc prosimy o wyrozumiałość - nie codziennie technicy biorą się za publicystykę. :)

wtorek, 10 listopada 2015

Sony Xperia M2 Aqua - Zalany

Dzisiejszy przypadek po raz kolejny uczy nas aby nie wierzyć bezmyślnie producentom telefonów w kwestiach ich wodoodporności. Tym razem pod lupę trafiła Xperia M2 Aqua, która według producenta posiada certyfikat IP68 pozwalający na pełne zanurzenie urządzenia.
Telefon otrzymaliśmy od klientki twierdzącej, że telefon został zalany. Po rozłożeniu telefonu zobaczyliśmy takie oto efekty:

Sony Xperia M2 Aqua - Zalany

Jak widać na zdjęciu rdzawe plamy pojawiły się pod ekranującymi blaszkami. Sama elektronika nie wygląda na bardzo skorodowaną więc może uda się ją odratować. Mimo wszystko po kontakcie z wodą tak nie powinien wyglądać telefon posiadający certyfikat pełnej wodoszczelności.


Sony Xperia M2 Aqua - Zalany

Na zdjęciu powyżej druga strona płyty głównej również z dobrze widocznymi śladami zalania.
Co ciekawe telefon posiada ślady korozji dokładnie w tych samych miejscach, w których pojawiają się one w Xperii M2 bez dodatku Aqua.
Nasuwa się teraz pytanie na ile wersja Aqua jest bardziej "wodoodporna" od wersji bez dopisku Aqua.

poniedziałek, 9 listopada 2015

Samsung Solid B2710, Nokia E52 i E7 - Kolejna Dostawa do Przemiału

Kilka sztuk do wgrania języka polskiego - mała rozgrzewka na początek tygodnia. :)


Samsung Solid B2710

Nokia E52 i E7

niedziela, 8 listopada 2015

Samsung Galaxy S3 - Uszkodzony Port USB

Kolejny przypadek nieudanej naprawy w innym serwisie, na szczęście uratowany przez nas. Tym razem "magicy" odlutowali port USB razem z jedną ścieżką na płycie i w takim stanie oddali telefon klientce. Nowe gniazdo, maleńki drucik, tona cyny i masa cierpliwości dały pozytywny efekt i telefon znów ładował. Niestety nie posiadamy już zdjęcia dokumentującego jak wyglądało to przed naprawą gdyż to dosyć stary przypadek i się gdzieś zatraciło.

Po naprawie.



Sony Xperia Z - Wymiana Gniazda USB

Następny pacjent to Xperia Z z uszkodzonym gniazdem USB. Niestety telefon był już "naprawiany" w innym serwisie a gniazdo w dosyć ciekawy sposób uległo uszkodzeniu - pękło wpół. Nie było łatwo ale się udało. Klient zadowolony, to najważniejsze.


Przed naprawą.


Po naprawie.

Samsung Galaxy S3 - Problem z Ciągłym Restartem

Na zdjęciach Samsung Galaxy S3 przyjęty do naprawy z powodu ciągłych restartów. Po szybkiej diagnozie i eliminacji usterki software'owej, jeszcze szybciej wyeliminowaliśmy przyczynę. Nic skomplikowanego a cieszy.


Pacjent przed operacją.

Pacjent po operacji.