wtorek, 22 marca 2016

Jak dorobić pilot z mikrofonem do słuchawek. VE Monk MOD

Większość z nas słucha muzyki na smartfonie. Takie czasy, smartfony wyparły kompaktowe aparaty fotograficzne, nawigacje GPS a także odtwarzacze MP3/MP4. Jeszcze kilka lat temu nie byłem zwolennikiem takich rozwiązań. Dziś jednak sytuacja jest inna gdyż smartfony mają niekiedy wiele lepsze przetworniki audio niż dostępne na rynku odtwarzacze MP3. Oczywiście te, do których smartfony nie dorównują także są ale po pierwsze przeważnie są wielkości średniego smartfona a po drugie podobną kwotę musimy za nie zapłacić co za średniej klasy smartfon.
Nie ma co ukrywać używanie smartfona jako odtwarzacza MP3 jest wygodne i z dnia na dzień staje się coraz fajniejsze. Coraz lepsze układy audio, 24 a nawet 32 bitowe przetworniki, profesjonalne programy do odtwarzania, equalizery i wszelkie inne dobrodziejstwa nowej technologii.
Jednak jest coś czego nadal brakuje, są to dobre zestawy słuchawkowe. Specjalnie piszę zestawy słuchawkowe bo słuchawki właściwie każde można podłączyć i jeśli tylko nasz smartfon dostarczy im odpowiednią ilość mocy to będą kompatybilne.
Niestety inna sprawa jest w przypadku zestawów słuchawkowych, które są przeważnie bardzo niskiej jakości i właściwie nie nadają się do odtwarzania muzyki a jedynie do prowadzenia rozmów choć i to nie zawsze jest na poziomie. Jednak taki zestaw ma jedną poważną zaletę - nie trzeba wyciągać telefonu z kieszeni aby odebrać połączenie czy zmienić odtwarzany utwór.
Oczywiście powiecie, że można kupić dedykowane słuchawki do smartfona już z wbudowanym pilotem i mikrofonem. Co jednak jeśli nie chcemy wydawać 250zł na np. takie Marshall Major, które według mnie nie nadają się nawet do audiobooków?

Wystarczy odrobinę pokombinować i niskim kosztem możemy przerobić nasze ulubione słuchaweczki na wysokiej jakości zestaw słuchawkowy. Co prawda nie koniecznie wysokiej pod względem wykonania bo tu wszystko zależy od zastosowanego kabla ale na pewno wiele wyższej pod względem jakości dźwięku w porównaniu do standardowych zestawów słuchawkowych.

Tak więc na początek bierzemy zestaw słuchawkowy kompatybilny z naszym smartfonem. W moim przypadku był to zestaw Sony MH-750. Nawet nie najgorszy kabel plus kątowy wtyk więc w sumie dobra baza na nowe słuchawki.

Jak dorobić pilot z mikrofonem do słuchawek. VE Monk MOD
W zestawie jest pilocik ze standardowej jakości mikrofonem. Do wygodnej rozmowy w starym, krakowskim Jelczu się nie nadaje (mieszkańcy Bronowic i Białego Prądnika wiedzą o co chodzi) ale w mieście już daje rade. Stojąc w zatłoczonym tramwaju również podziękujemy za możliwość zmiany utworu za pomocą pilota bez konieczności siłowania się ze smarfonem w kieszeni.

Same słuchaweczki niestety do niczego się nie nadają w moim odczuciu, choć są nawet nie brzydkie i estetyczne wizualnie.

Jak dorobić pilot z mikrofonem do słuchawek. VE Monk MOD


Jednak estetyka to nie wszystko więc się ich pozbędziemy.

Jak dorobić pilot z mikrofonem do słuchawek. VE Monk MOD


Bez lutownicy się nie obejdzie.

Jak dorobić pilot z mikrofonem do słuchawek. VE Monk MOD


No i problem z głowy,
Teraz bierzemy wybrane przez nas słuchawki. W moim przypadku, to dosyć tanie ale ze sporymi możliwościami VE Monk, które ostatnio całkiem przypadły mi do gustu.

Jak dorobić pilot z mikrofonem do słuchawek. VE Monk MOD


Analogicznie do poprzednich musimy pozbawić je kabla.

Jak dorobić pilot z mikrofonem do słuchawek. VE Monk MOD


Następnie wszystko na nowo lutujemy i składamy w całość.

Jak dorobić pilot z mikrofonem do słuchawek. VE Monk MOD


Mniej niż godzinka roboty i mamy nowy, przyjemnie grający zestaw słuchawkowy, w 100% kompatybilny z naszym smartfonem.

Jak dorobić pilot z mikrofonem do słuchawek. VE Monk MOD


Takim oto sposobem biorąc słuchawki (VE Monk) za około 50zł (cena zależy od dystrybucji) oraz zestaw słuchawkowy za 35zł otrzymujemy przyzwoity zestaw słuchawkowy, który spełni swoje zadanie jako zestaw do rozmów jak i będzie umilać nam czas w drodze do pracy.

Sama modyfikacja choć bardzo inwazyjna jest dosyć bezpieczna dla słuchawek, oczywiście jeśli wiemy jak posługiwać się lutownicą  oraz innymi narzędziami koniecznymi do takiego zabiegu.
Osobom bez minimalnej wiedzy na temat elektroniki nie polecamy takich modyfikacji jeśli nie chcecie się pożegnać ze swoimi słuchawkami.

Jednak mamy dla Was propozycję wykonania takiej modyfikacji w naszym serwisie.
Wystarczy, że przyniesiecie do nas, wybrane przez siebie słuchawki, najlepiej douszne (mniejsza szansa na uszkodzenie podczas rozbierania) ale i dokanałowe mogą być. My ocenimy czy nadają się do modyfikacji i jeśli nie będzie problemu z ich rozebraniem dobierzemy odpowiedni zestaw słuchawkowy do Waszego smartfona a następnie przeprowadzimy całą operację za Was.
W przypadku słuchawek nausznych oraz wokółusznych również możemy wykonać taką usługę lecz w 90% zestawów słuchawkowych kabelki są cienkie jak w każdych słuchawkach dousznych więc będą wiele bardziej narażone na uszkodzenia. W przypadku mocniejszego szarpnięcia za kabel słuchawek dousznych, jedyne co się stanie to wypadnie nam słuchawka z ucha. Natomiast w przypadku słuchawek nausznych takie szarpnięcie może skończyć się przerwaniem przewodu gdyż konstrukcja takich słuchawek utrzymuje je stabilnie na głowie.

Zaznaczę, że nie każdy zestaw słuchawkowy jest kompatybilny z każdym smartfonem więc będziemy mogli dobrać zestaw tylko do jednego modelu lub ewentualnie serii modeli.
Całą modyfikację wykonujemy w ciągu jednego dnia w cenie 40zł + koszt zestawu słuchawkowego.
Prosimy tylko o dokładne wyczyszczenie Waszych słuchawek przed ich dostarczeniem.
Nowych klientów zapraszamy do serwisu a tym, którzy już wykonali u nas opisywaną modyfikację życzymy miłego odsłuchu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz