środa, 20 lipca 2016

Autoresponder - Automatycznie odpisze kiedy nie możesz odebrać

Jeździcie na rowerze, skuterze czy motorze? Jeśli tak to znacie problem dzwoniącego telefonu w kieszeni.
Nie każdy posiada kask z wbudowanym zestawem audio, czy lubi jeździć ze słuchawką w uchu.
Niestety telefon lubi dzwonić w najmniej odpowiednim momencie, np. kiedy stoimy na skrzyżowaniu czy jedziemy ruchliwą ulicą gdzie nie ma najmniejszej szansy na odebranie połączenia.
W takiej sytuacji nie mamy często nawet jak poinformować osobę dzwoniącą, że nie możemy odebrać. Co w takiej sytuacji?

Sam ostatnio przekonałem się o tym. Poruszam się po mieście głównie na rowerze gdyż niekiedy jest to szybsza forma transportu niż komunikacją miejską czy nawet samochodem. Moi znajomi oraz współpracownicy widzą o tym i jeśli nie odbieram telefonu w godzinach, w których jadę do serwisu czy wieczorem po zamknięciu nie mają mi za złe, że nie odbieram.
Jednak klienci, szczególnie internetowi nie mogą o tym wiedzieć, więc automatycznie rezygnują z naszych usług nie mając możliwości dodzwonienia się do serwisu.

Tutaj z pomocą przychodzą aplikacje automatycznie odpowiadające na połączenia czy SMS'y zwane autoresponderami.
Przetestowałem ich większość ze sklepu Google Play. Na szczególną uwagę zasługuje aplikacja polskiego autora Motoresponder. Aplikacja automatycznie wykrywa czy jedziemy na motorze i jeśli wynik jest pozytywny odpowiada wcześniej zdefiniowanym SMS'em do osoby dzwoniącej do nas.
Ma to swoje plusy i minusy. Ja osobiście wybrałem coś prostszego.

Mój wybór padł na Auto SMS Reply. Aplikacja jest prosta do granic możliwości. Tworzymy profil, w którym definiujemy treść wysyłanego SMS'a, listę odbiorców, na której można pominąć nieznane numery czy zawęzić ją jedynie do kontaktów z książki telefonicznej oraz ustawić harmonogram usługi.


Dajmy na to jedziemy do pracy w godzinach 9:30-10:00 więc programujemy SMS'a o treści np. "Nie mogę teraz odebrać, gdyż jadę właśnie na motorze. Oddzwonię jak tylko będę mógł" i ustawiamy w harmonogramie godziny pokrywające się z przejazdem do pracy.

To samo możemy ustawić jako tryb nocny jeśli nie chcemy, aby telefon budził nas w środku nocy bo niezbyt trzeźwy znajomy po 3 miesiącach przypomniał sobie o naszych urodzinach. Szkoda, że o 4 nad ranem. :)

Dla mnie jednak największym plusem tej aplikacji jest możliwość powiedzmy zdalnej aktywacji. Żadna z testowanych przeze mnie aplikacji tego typu nie posiadała skrótu, którym można by na szybko aktywować autoresponder.
Tutaj wystarczy uruchomić aplikację, a wcześniej zapisane tryby same zostaną aktywowane.
Dzięki temu wsiadając na rower nie muszę wyciągać telefonu z kieszeni aby aktywować autoresponder, a jedyne co muszę zrobić to przytrzymać jeden z fizycznych klawiszy w celu jego uruchomienia. Do tego niestety wymagany jest Xposed Framework i odpowiedni moduł do niego, ale to temat na inny wpis. :)
Dezaktywacji usługi dokonujemy równie prosto przez kliknięcie przycisku "Quit" na pasku powiadomień.

Aplikacja kilkukrotnie przetestowana i działa wyśmienicie. Polecam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz